Activities to Support Learning in Numeracy

Emergent 
- Singing counting/nursery rhymes. Using picture books for example “The Hungry Caterpillar”. Play “Snap” with playing cards.


One-to-one counting 
- Counting in everyday contexts e.g. getting the right number of pegs for the washing, setting the table (five people for tea – how many knives / forks etc.). Playing ‘Dominoes’.


Counting from One on Materials (Have the materials available to look at.) 
- There are 5 apples in the fruit bowl and we’re going to eat 2. How many are left? How many legs on 2 chairs? Four of us are having pizza for tea. How will we cut it fairly? Playing card games such as “Fish”.


Counting from One by using Images (No materials in front of the child – they need to picture what it will look like.) 
- There are three people in our family; we have two people coming for tea – How many more chairs will we need? Playing card games such as “Memories”.


Counting On (Advanced Counting)  
- I’ve got 50 cents, I get 20 more cents – how much have I got? (50, 60, 70). I’ve got $27, my sister has $32 – How much more has she got? (3, 4, 5, 6, or 7). I have 21 lollies that I will share between three of us – How many do we get each? Playing board games such as Monopoly and Snakes and Ladders


Early Additive (part-whole)

- Using dates and calendars e.g. I was born in 1992 – How old am I now? Car licence plates can be useful for numeracy games—Add the numbers on a plate, look for patterns e.g. add tidy tens together first. Read the numbers aloud


Advanced Additive (part-whole)

- Using calendars look for patterns e.g. numbers in a square or diagonal numbers. Buying packs e.g. cans of soft drink – 6 packs of 4 cans – how many altogether? What is the total volume? If a packet of 10 pencils were $2.50 – how much would each pencil cost? 8 pies shared among 3 people – how much would each person get? Reading family phone numbers as a number rather than as digits e.g. 3126533 – three million, one hundred and twenty-six thousand, five hundred and thirty-three.


Advanced Multiplicative (part-whole)

- Encourage students to use more than one strategy to check their answers. Use contexts to practice maths equations. Use decimals and fractions – everyone gets 2/5 of the pizza. How many pizzas to feed 6 people?
In the supermarket – look for the most economical size/brand.

Advanced Proportional (part-whole) 
- Make use of percentages – 20% discount on an item. How much will we save? What will the final price be? Use ratio/proportion – At our hangi we need six carrots for every five people, how many will we need for 15 people? Encourage students to try other strategies to check their answers.